Nasıl Iç Mimar Olunur

0 Comments

İç Mimarlar Ne Yapar

İç mimarlar, alan gereksinimlerini belirleyerek ve temel ve dekoratif öğeleri seçerek iç mekanları işlevsel, güvenli ve güzel hale getirir.

Çalışma ortamı

Birçok iç mimar, özel tasarım hizmetlerinde veya mimari, mühendislik ve ilgili hizmetlerde çalışır.

Nasıl İç Mimar Olunur

İç mimarlar genellikle iç tasarıma odaklanan bir lisans derecesine ihtiyaç duyar.

İş Görünümü

İç mimarların istihdamının 2019’dan 2029’a yüzde 5 düşmesi bekleniyor.

Bölge Verileri

İç mimarlar için bölgeye göre istihdam ve ücret kaynaklarını keşfedin.

Benzer Meslekler

İç mimarların iş görevlerini, eğitimini, iş büyümesini ve ücretlerini benzer mesleklerle karşılaştırın.

Iç mimamarlar ne iş yapar

İç mimarlar, neredeyse her bina türü için iç mekanları işlevsel, güvenli ve güzel kılar.

İç mimarlar, alan gereksinimlerini belirleyerek ve renkler, aydınlatma ve malzemeler gibi temel ve dekoratif öğeleri seçerek iç mekanları işlevsel, güvenli ve güzel hale getirir. Planları çizebilmeli, okuyabilmeli ve düzenleyebilmeliler. Ayrıca bina kodları, denetim yönetmelikleri ve erişilebilirlik standartları gibi diğer hususlardan da haberdar olmalıdırlar.

Görevler

İç mimarlar genellikle şunları yapar:

Yeni projeler arayın ve teklif verin

Müşterinin proje için hedeflerini ve gereksinimlerini belirleyin

Alanın nasıl kullanılacağını ve insanların uzayda nasıl hareket edeceğini düşünün

Elektrik ve bölme düzenleri dahil olmak üzere ön tasarım planlarını çizin

Aydınlatma, mobilya, duvar kaplamaları, döşeme ve sıhhi tesisat armatürleri gibi malzemeleri ve mobilyaları belirtin

İç tasarım projesi için bir zaman çizelgesi oluşturun ve proje maliyetlerini tahmin edin

Malzemeler için sipariş verin ve tasarım öğelerinin kurulumunu denetleyin

Projenin planlarını ve şartnamelerini uygulamak için inşaatı denetleyin ve genel inşaat müteahhitleri ile koordinasyon sağlayın

Müşterinin memnun olduğundan emin olmak için proje tamamlandıktan sonra siteyi ziyaret edin

İç mimarlar , iç mekanların nasıl çalışacağını, görüneceğini ve döşeneceğini belirlemek için mimarlar , inşaat mühendisleri , makine mühendisleri ve inşaat işçileri ve yardımcıları ile yakın bir şekilde çalışır. İç mimarlar planları okur ve bina kodları ve denetim yönetmeliklerinden haberdar olmalıdır.

Bazı eskizler serbest olsa da, çoğu iç mimar, çizimlerinin çoğu için bilgisayar destekli tasarım (CAD) yazılımı kullanır. Tasarım süreci boyunca, iç mimarlar genellikle duvarlar veya çatılar gibi yapı elemanlarını içeren üç boyutlu görselleştirmeler oluşturmak için bina bilgi modelleme (BIM) yazılımını kullanırlar.

Birçok tasarımcı, evler, hastaneler veya oteller gibi belirli bina türlerinde uzmanlaşmıştır; banyolar veya mutfaklar gibi belirli odalar; veya belirli bir stil. Bazı tasarımcılar, ev mobilyası mağazalarında çalışarak müşterilerin malzeme ve mobilya seçmesine yardımcı olmak için tasarım hizmetleri sunar.

Bazı iç mimarlar inşaat ve kurulum için tasarımlar, planlar ve çizimler üretir. Bu ürünler, inşaat ve yıkım, elektrik düzenleri ve inşaat ruhsatları ile ilgili bilgileri içerebilir. İç mimarlar, ön tasarımı basit eskizlerden inşaat programlarına ve eklere kadar değişen belgelere hazırlayabilir.

Aşağıdakiler, iç mimar türlerinin örnekleridir:

Kurumsal tasarımcılar , küçük ofislerden büyük binalara kadar çeşitli ortamlarda profesyonel iş yerleri için iç tasarımlar oluşturur. Çalışanlar için verimli, işlevsel ve güvenli alanlar yaratmaya odaklanırlar. Tasarımlarında, bir şirketin markasının unsurlarını içerebilirler.

Sağlık tasarımcıları , sağlık bakım merkezleri, klinikler, doktor muayenehaneleri, hastaneler ve evde bakım tesislerini planlar ve yeniler. Hastalar, sakinler ve tesisler için olumlu sonuçlar elde etmek için tasarım karar vermede veri ve araştırmayı kullanan kanıta dayalı tasarımda uzmanlaşmıştır.

Mutfak ve banyo tasarımcıları , mutfak ve banyolarda uzmanlaşmıştır ve bu odalar için dolap, armatür, cihaz, sıhhi tesisat ve elektrik çözümleri konusunda uzman bilgisine sahiptir.

Sürdürülebilir tasarımcılar , enerji ve su verimliliklerini ve iç mekan hava kalitesini iyileştirmek için stratejiler ve ayrıca bambu ve zemin için mantar gibi çevresel olarak sürdürülebilir ürünler önermektedir. ABD Yeşil Bina Konseyi’nden Enerji ve Çevre Tasarımında Liderlik (LEED) sertifikası alabilirler. Bu tür bir sertifika, sürdürülebilir uygulamalar göz önünde bulundurularak bina ve alan tasarımındaki uzmanlığı gösterir.

Evrensel tasarımcılar , daha erişilebilir hale getirmek için mekanları yeniler. Çoğu zaman, bu tasarımlar yaşlılar ve özel ihtiyaçları olan insanlar için mekanları yenilemek için kullanılır; ancak evrensel tasarımlar herkese fayda sağlar. Örneğin, tekerlekli sandalyedeki biri için basamaksız bir giriş yolu gerekli olabilir, ancak bebek arabasını iten biri için de yararlıdır.

Çalışma Ortamı
İç mimarlar, müşterilerin tasarım sitelerine seyahat ediyor.

İç mimarlar 2019 yılında yaklaşık 77.900 işte çalıştı. En büyük iç mimar işverenleri şu şekildeydi:

Özel tasarım hizmetleri% 27Serbest çalışanlar22Mimarlık, mühendislik ve ilgili hizmetler20Toptan ticaret6Mobilya mağazası5

Çoğu iç mimar ofislerde çalışıyor, ancak teknoloji birçok tasarımcının çalışma şeklini değiştirdi. Örneğin, iç mimarlar artık iki veya üç boyutlu görüntüler oluşturmak için çizim tabloları yerine yazılım kullanıyor.

İç mimarlar ayrıca müşterilerin tasarım sitelerine seyahat ediyor.

Çalışma Programları

İç mimarların, iş günlerini müşterilerinin programlarına ve son tarihlerine uyacak şekilde ayarlamaları gerekebilir.

İç mimarlar 2019 yılında yaklaşık 77.900 işte çalıştı. En büyük iç mimar işverenleri şu şekildeydi:

Özel tasarım hizmetleri% 27Serbest çalışanlar22Mimarlık, mühendislik ve ilgili hizmetler20Toptan ticaret6Mobilya mağazası5

Çoğu iç mimar ofislerde çalışıyor, ancak teknoloji birçok tasarımcının çalışma şeklini değiştirdi. Örneğin, iç mimarlar artık iki veya üç boyutlu görüntüler oluşturmak için çizim tabloları yerine yazılım kullanıyor.


Nasıl Iç Mimar Olunur

İç mekan tasarımcıları, iç mekanın tasarımını belirlemek için mimarlar ve inşaatçılar ile yakın çalışabilmelidir.

İç mimarlar genellikle iç tasarım veya iç mimariye odaklanan bir lisans derecesine ihtiyaç duyar.

Eğitim

Mesleğe giren iç mimarların genellikle herhangi bir alanda lisans derecesine ihtiyacı vardır. Kurs, iç tasarım, çizim ve bilgisayar destekli tasarım (CAD) derslerini içermelidir.

İç tasarım programları, önlisans, lisans ve yüksek lisans düzeyinde mevcuttur. Bu programlara başvuranların, sanatsal yeteneklerinin eskizlerini ve diğer örneklerini sunmaları gerekebilir.

Ulusal Sanat ve Tasarım Okulları Birliği, sanat ve tasarım programları olan 360’tan fazla lise sonrası kolej, üniversite ve bağımsız enstitüyü akredite etmektedir. İç Tasarım Akreditasyon Konseyi, yaklaşık 180 profesyonel düzeyde (lisans veya yüksek lisans derecesi) iç tasarım programını akredite etmektedir.

Ulusal Mutfak & Banyo Derneği 100’e yakın üniversite ve mutfak ve banyo tasarımı özel programlar (sertifika, ön lisans ve lisans düzeyleri) akredite eder.

Lisanslar, Sertifikalar ve Kayıtlar

Lisans gereksinimleri eyalete göre değişir. Bazı eyaletlerde, yalnızca lisanslı tasarımcılar iç tasarım işi yapabilir. Diğer eyaletlerde, hem lisanslı hem de lisanssız tasarımcılar bu tür işleri yapabilir; ancak, yalnızca lisanslı tasarımcılar “iç mimar” unvanını kullanabilir. Yine diğer eyaletlerde, hem lisanslı hem de lisanssız tasarımcılar kendilerini iç mimar olarak adlandırabilir ve iç tasarım çalışmaları yapabilir.

“İç mimar” unvanının kullanımını kısıtlayan yasaların bulunduğu eyaletlerde, yalnızca devlet onaylı sınavlarını, en yaygın olarak Ulusal İç Tasarım Yeterlilik Konseyi (NCIDQ) sınavını geçen adaylar kendilerini kayıtlı iç mimar olarak adlandırabilir. NCIDQ sınavına girmek için aday uygunluğu, iç tasarımda en az bir lisans derecesine ve 2 yıllık tam zamanlı iş deneyimine sahip olmayı içerir.

California, California İç Tasarım Sertifikası (CCIDC) tarafından uygulanan farklı bir sınav gerektirir . Bu sınava girmek için, uygun adayların eğitim ve deneyim kombinasyonuna sahip olması gerekir.

Çevresel tasarım gibi bir iç tasarım uzmanlığında gönüllü sertifika, tasarımcıların mesleğin belirli bir alanındaki uzmanlığını göstermelerine olanak tanır. İç mimarlar genellikle yaptıkları tasarım işinin türünü ayırt etmek ve uzmanlıklarını geliştirmek için uzmanlaşırlar. Sertifikalar genellikle profesyonel ve ticari birlikler aracılığıyla edinilebilir ve NCIDQ lisanslama incelemesinden bağımsızdır.

Önemli Nitelikler

Sanatsal yetenek. İç mimarlar, estetik açıdan hoş tasarımlar geliştirmek için stil anlayışlarını kullanırlar.

Yaratıcılık. İç mimarlar, mobilya ve kumaş seçiminde ve müşterinin ihtiyaçlarına hizmet eden ve müşterinin yaşam tarzına uyan işlevsel alanlar yaratmada yaratıcı olmalıdır.

Detay odaklı. İç mekan tasarımcılarının, çizimlerinin mühendisler veya diğer tasarımcılar gibi çalışanlar tarafından kullanılabilmesi için iç mekanları ölçme ve çizim oluşturma konusunda hassas olmaları gerekir.

Kişilerarası becerileri. İç mimarların müşterilerle ve diğerleriyle etkili bir şekilde iletişim kurabilmeleri gerekir. Zamanlarının çoğunu yeni müşteriler ve yeni işler istemek ve devam eden projelerde diğer tasarımcılar, mühendisler ve genel inşaat müteahhitleri ile işbirliği yaparak harcıyorlar.

Problem çözme yetenekleri. İç mimarlar, projeyi zamanında ve bütçe dahilinde tutarken, inşaat gecikmeleri veya belirli malzemelerin kullanılamaması gibi zorlukları ele almalıdır.

Görselleştirme. İç mimarlar, bir tasarımın parçalarının amaçlanan ortamı yaratmak için nasıl birbirine uyacağını anlamak için güçlü bir oran duygusuna ve görsel farkındalığa ihtiyaç duyar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir